Kąpiel
Napisane 09.04.2013 przez Karolina Korbiel
Zdarza się nierzadko, iż przed przystąpieniem do pierwszego samodzielnego wykąpania noworodka opiekunowie są z nerwów tak zlani potem, że sami bardziej potrzebują odświeżenia niż dzidziuś. No bo niby w szkole rodzenia wszystko wydawało się proste i logiczne, a próby kąpieli lalki nie ustępowały pod względem profesjonalizmu wykwalifikowanej położnej, niby widziało się w Internecie filmiki jak to kilkudniowy maluszek zanurzany w wodzie uspokaja się z błogim wyrazem twarzy, lecz jednak taki dzidziuś jest nieprzewidywalny i nie wiadomo co mu strzeli akurat do głowy, co mu się nie spodoba… W dodatku takie to kruche, bezbronne, nieporadne… Czy się nie wyśliźnie? Czy nie zmarznie? Czy nie zgłodnieje w trakcie dokonywania ablucji? Takie i inne pytania nie dają opiekunom spokoju.
Aby ułatwić sobie zadanie i zminimalizować negatywne doznania (dziecku i sobie) dobrze jest solidnie się przygotować. Oto ważne wskazówki:
- Pomieszczenie kąpielowe powinno być nagrzane – zmarznięty dzidziuś to dzidziuś zły!!!
- Wanienka może być zwykła – mała lub nieco większa. Wstawia się ją do dorosłej wanny, stawia na podłodze lub stojaczku. Można też użyć bardziej „wypasionego” sprzętu w postaci na przykład komody kąpielowej.
- Aby dzidziuś się nam nie wyśliznął można sobie pomóc wstawiając do wanienki specjalny leżaczek kąpielowy.
- Woda w wanience powinna być odpowiednio ciepła, bo…. patrz pkt.1. Aby mieć pewność, że temperatura jest odpowiednia można użyć specjalnego termometru.
- Jako środka myjącego można użyć mydła (najlepiej kupić w aptece) lub jakiegoś olejku do kąpieli – wybór uzależniamy od rodzaju skóry dziecka, a jaka to skóra dowiadujemy się najczęściej po serii prób i błędów.
- „Szorować” maluszka można po prostu dłonią lub delikatną myjką – taka myjka stanowi też doskonałą zabawkę i urozmaicenie kąpieli (dzięki wyrazistym, kontrastującym barwom przyciąga uwagę nawet noworodków).
- Czasem mycie główki , zwłaszcza u starszych niemowląt, jest - delikatnie mówiąc – problematyczne… Niektóre drą się przy tym, jakby je ktoś ze skóry obdzierał… Aby sobie ułatwić to, jakże trudne, zadanie polecamy rondo kąpielowe lub specjalny kubek do spłukiwania głowy.
- Dla niemowlęcia 3m+ polecamy zabawki kąpielowe np. kauczukowe kaczkuszki bez dziurki, a na zabawki (by schły, a nie pleśniały) ażurowe siatki lub pojemniki.
- Po wyjęciu dzieciaka należy szybko otulić je ręczniczkiem, ponieważ… patrz pkt. 1. Takich ręczniczków warto mieć kilka, dość często maluchom zdarza się je posikać albo i gorzej… Można mieć w zapasie kilka sztuk.
- Kolejnym krokiem może być masaż olejkiem lub balsamem. Koniecznie należy pamiętać, by masujące dłonie były ciepłe, bo… patrz pkt. 1.
- Czesanie to istotny element rytuału kąpielowego, nawet jak nie ma jeszcze czego czesać ;) Dla najmłodszych najlepsza będzie szczotka z średniotwardym włosiem, starszym może się przydać i grzebień. Pielęgnacja główki sprzyja porostowi włosów i może zapobiegać ciemieniusze.
- Jeśli to wieczór, przyda się wygodny strój nocny – bawełniany pajacyk i śpiworek.
I już. Dzidziuś jest czysty i pachnący – polecamy do przytulania :)
Wszystko co niezbęde do kąpieli noworodka i małego dziecka znajdziesz w naszym sklepie
Kategorie
Archiwum wpisów