Czy wiesz, że tuż po urodzeniu noworodek potrafi odróżnić jedynie światło od mroku. Maleństwo w brzuchu mamy dotychczas przebywało w ciemnościach, dlatego do końca pierwszego miesiąca życia oczy noworodka są nadwrażliwe na światło.
Badania nad zmysłem wzroku u niemowląt, stały się podstawą do sformułowania teorii rozwojowej, która zakłada, że dziecko w pierwszym okresie swojego życia najlepiej widzi kontrastowe zestawienia barw i proste wzory geometryczne. Przyglądając się czarno-białym zabawkom niemowlę rozwija się, stale pobudzając aktywność swojego mózgu.
Noworodek nie przygląda się światu jako całości – ogląda jego maleńkie fragmenty jeden po drugim. Niemowlak najlepiej widzi to, co znajduje się blisko, czyli w odległości 20-30 cm. To odległość na jaką pochyla nad nim mama w czasie pielęgnacji. Z tej odległości maleństwo widzi też twarz mamy przy karmieniu piersią.
Chcąc zapewnić optymalny rozwój intelektualny i psychoruchowy już od pierwszych dni od narodzenia maleństwa, warto przy planowaniu jego najbliższego otoczenia wziąć pod uwagę te założenia. Pokazujmy dziecku kontrastowe zabawki właśnie z odległości 20-30 cm.
Aby stworzyć dziecku komfortowe warunki rozwoju warto pamiętać o czarno-białych akcesoriach. Przedmioty które otaczają nasze maleństwo powinny być przede wszystkim bezpieczne. Ważne by zwrócić uwagę czy są wykonane z bezpiecznych dla dziecka materiałów i czy posiadają oznakowanie CE. Jednocześnie rodzaj zastosowanych materiałów oraz ich różnorodna faktura powinny pobudzać i stymulować rozwój.
Kupując produkty przeznaczone dla niemowląt pomyślmy więc o czarno-białych akcesoriach. Doskonałym rozwiązaniem mogą być czarno białe zabawki tekstylne, lekkie i łatwe do chwycenia przez niemowlę. Ważne by zabawki były stworzone właśnie z myślą o maluszkach - lekkie, z oznakowaniem CE, z najwyższej jakości materiałów.|
Polecamy produkty Black Plum: grzechotki, piszczałki, książeczki kontrastowe, gryzaki, maty edukacyjne czy kontrastowe poduszki do karmienia.
Rodzice spójrzcie na świat oczami dziecka! Gdyż jedynie patrzenie na świat z tej perspektywy pozwala znaleźć rozwiązania, które najlepiej rozwijają jego zmysły.
Co widzi noworodek?
Napisane 23.03.2015 przez Karolina Korbiel
Kategorie
Archiwum wpisów